خانه / مهدویت / دلایل مخفی بودن ولادت امام زمان (عج)

دلایل مخفی بودن ولادت امام زمان (عج)

دلایل #مخفی بودن ولادت حضرت #مهدی(عج)

۱⃣قسمت اول

📌یکی از حوادث مهمّ در تاریخ بشر، ولادت آخرین ذخیره الهی و موعود امت­ها حضرت مهدی(عج) است به گونه‌ای که اصل ولادت آن حضرت، جزو مسلمات تاریخ به شمار می­آید و نه تنها ائمه معصومین: و دانشمندان و تاریخ نویسان شیعه به این مهمّ اشاره کرده ­اند؛

بلکه مورخان و محدثانی چند از اهل سنّت نیز به این حادثه بزرگ تصریح نموده، آن را یک واقعیت دانسته اند.

این ولادت نقطه عطفی در تاریخ زندگی بشر بر روی کره زمین است. و می­رود تا پس از گذشت قرن­ها با ظهور آن منجی موعود، امید انسان‌های مظلوم و حقیقت خواه، تحقق یابد.

 

۱⃣. چگونگی ولادت حضرت مهدی(عج)

🌼حضرت مهدی(عج) ، ولادت #استثنایی داشته و این برای بسیاری سؤال انگیز بوده است. از این رو، ترسیم و تصویر مقدمات #ولادت و برخورد #مخالفان و دشمنان #اهل_بیت:، در برابر این پدیده، ضروری می­نماید.

 

🌻جریان امامت پیشوایان معصوم:، پس از رسول خدا(ص) فراز و فرودهای فراوانی پیدا کرد. امامان معصوم:، با #حفظ استراتژی کلی و #خطوط اساسی امامت، در رابطه با حفظ مکتب و ارزش‌های آن، روش‌های گوناگونی را در برابر ستمگران، در پیش گرفتند. این فراز و نشیب­ها، تا زمان امامت علی بن موسی ­الرضا، استمرار داشت و ائمه: تا آن زمان، هر یک به تناسب زمان و مکان و ارزیابی شرایط سیاسی و اجتماعی، موضعی خاص انتخاب می­کردند. پس از امام رضا(ع) ، جریان امامت شکل دیگری یافت. امام جواد، هادی و عسکری:، در برابر دستگاه حاکم و خلفای عباسی موضعی یگانه برگزیدند. [۱]

 

🌞پس از اینکه دو قرن و اندی از هجرت پیامبر(ص) سپری شد و امامت به آنان رسید، اندک اندک در میانِ حکومتگرانِ مسلمین در مرکز خلافت، نگرانی هایی عمیق جان گرفت. این نگرانی­ها مربوط به اخبار و احادیث بسیاری بود که در آنها آمده بود: از امام عسکری(ع) فرزندی تولد خواهد یافت که برهم زننده #اساس_حکومت ها است. این پیشگویی، هم در کتاب‌های پیشینیان آمده بود و به وسیله آگاهان در میان مسلمین نقل می­شد و هم در اخبار اسلامی، به تواتر از پیامبر(ص) نقل شده بود. بر مبنای این بشارت­ها، قرار بود از امام یازدهم فرزندی پدید آید که ویران کننده #تخت ها و فرو افکننده #تاج ‌ها و پایمال کننده #قدرتمندیهای ستمگرباشد… .

 

🌀از این رو بر فشارها و سخت­گیری­ها نسبت به امام حسن عسکری(ع) افزوده شد تا شاید با نابودی ایشان، از تولد مهدی(عج) و تداوم امامت جلو گیری شود. اما بر خلاف برنامه­ریزی­ها و پیشگیری­های دقیق و پی در پی دشمنان، مقدمات ولادت حضرت مهدی(عج) آماده شد و توطئه ­های ستمگران، راه به جایی نبرد.

 

💠بدین علت دورانی که آن حضرت در شکم مادر بزرگوار خود بود و سپس تولدش، همه و همه، از مردم پنهان بود و جز چند تن از نزدیکان، شاگردان و اصحاب خاص امام عسکری(ع)، کسی او را پس از ولادت نمی دید. آنان نیز مهدی(عج) را گاه گاه می­دیدند؛ نه پیوسته و به صورت عادی [۲].

 

📚منابع
[۱] . جمعی از نویسندگان، چشم به راه مهدی(عج) ، ص ۳۱۸.
[۲] . محمد رضا حکیمی، خورشید مغرب، صص ۲۱ـ۲۲. (با تصرف)

📘برگرفته از درسنامه مهدویت استاد سلیمیان

 

 

 

منبع متن : کانال حوادث آخرلزمان و ظهور

لینک کوتاه مطلب جهت اشتراک گذاشتن: http://www.25v.ir/3jIqb
رسانه اینترنتی بیست و پنجم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *