خانه / فناوری و دنیای مدرن / تفاوت رم و رام در چیست؟

تفاوت رم و رام در چیست؟

تفاوت رم و رام در چیست؟
شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که تفاوت رم و رام در چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا رم و رام را مقایسه کنیم:

حافظه دسترسی تصادفی یا RAM یک نوع ذخیره سازی داده است که می تواند به صورت تصادفی در هر زمان، در هر جهت و از هر مکان فیزیکی قابل دسترسی باشد، که اجازه دسترسی سریع و دستکاری را می دهد. حافظه فقط خواندنی یا ROM یک نوع ذخیره سازی داده است که نمی توان به راحتی آن را تغییر داد یا برنامه ریزی کرد. دستورالعمل هایی که برای بارگذاری مجدد در سیستم هستند و زمانی که کامپیوتر خاموش شود، پاک می شوند.


RAM سرعت خواندن و نوشتن داده ها برای اجرای برنامه ها در کامپیوتر را کنترل می کند. ROM برنامه مورد نیاز برای اولین بار در کامپیوتر را بوت می کند که این عمل فقط اجازه خواندن را می دهد.
RAM فرار است و محتویات آن زمانی که دستگاه خاموش است، از بین می رود. ROM غیر فرار است و محتویات آن حتی زمانی که دستگاه خاموش است، حفظ می شود.
دو نوع اصلی RAM عبارتند از static RAM و dynamic RAM. انواع ROM شامل PROM، EPROM و EEPROM است.
RAM (حافظه دسترسی تصادفی) برای ذخیره سازی موقت به کار می رود اما ROM (حافظه فقط خواندنی) برای ذخیره سازی دائمی در نظر گرفته شده است.
RAM می تواند ۴ مگابایت تا ۸ مگابایت اطلاعات را ذخیره کند، در صورتی که ROM می تواند داده ها را از ۱GB تا ۲۵۶GB ذخیره کند.
تراشه RAM فرار است، بدین معنی است که وقتی برق خاموش شود، اطلاعاتی که قبلا ذخیره شده است را از دست می دهد، در صورتی که ROM غیر قابل تحمل است و هیچ اطلاعاتی را از دست نمی دهد حتی اگر برق خاموش شود.
تراشه رم در عملیات عادی کامپیوتر استفاده می شود، ولی تراشه ROM عمدتا برای فرایند راه اندازی کامپیوتر استفاده می شود.
نوشتن داده ها در RAM بسیار سریع تر از ROM است.

لینک کوتاه مطلب جهت اشتراک گذاشتن: http://www.25v.ir/874419
رسانه اینترنتی بیست و پنجم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *