خانه / اثبات ولایت امیر المومنین / ایلیا نامی گره خورده باامام علی(ع)-انتخاب اسم برای فرزند

ایلیا نامی گره خورده باامام علی(ع)-انتخاب اسم برای فرزند

عنوان نوشته : ایلیا نامی گره خورده باامام علی(ع)

موضوع : انتخاب اسم برای فرزند

نکته : این مطلب به علت جامع بودن طولانیست پس تا انتها با ما باشید

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّهِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَ کَمَالَ دِینِهِ وَ تَمَامَ نِعْمَتِهِ بِوِلاَیَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ عَلَیْهِ السَّلاَم‏

خداوند یک علی داشت … الحمد الله آن هم امام ما شد
اسم: ایلیا
نوع: پسرانه
ریشه اسم: سریانی
معنی:  در لغت سُریانی و همین طور در تورات نام امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (ع) است
در قاموس کتاب مقدس ایلیا همان الیاس است الیاس – راستگوی بزرگ، نام حضرت علی (ع) در تورات
ایلیا : نام  از اسامی امام علی (ع)
ایلیا  –  بعضی گویند نام اصلی خضر علیه السلام است .

اشاره:
در کتب مقدس و از جمله انجیل بارها از حضرت «ایلیا» یاد شده است. گاهی او را «آلیا» یا «ایلی » گفته اند. این اسم در کتابهایی آمده است که قدمتی بسیار پیشتر از اسلام دارند; یعنی قبل از تکامل زبان عربی و به وجود آمدن حرفی مثل «ع ». با این توضیح، اگر اول: آلیا، ایلیا و ایلی به جای الف حرف ع بگذاریم می شود: عالیا، عیلیا و عیلی.

حالا دیگر حضرت ایلیا را می شناسید. او آشنای دلهای ماست. حضرت علی، علیه السلام، جانشین پیامبر و پدر یازده معصوم است. او کسی است که دیوار کعبه به خاطر تولدش شکافته شد. کسی که در سیاهی شب با کوله باری بر دوش به دستگیری و کمک فقرا می رفت. او کسی است که شیر خدا و حیدر کرار بود و به نیروی الهی در خیبر را از جا کند.

در این مطلب به شرح ماجراهای شگفت انگیز و شیرین درباره او از زمانهایی دور پرداخته شده، زمانهایی که او را با نام «ایلیا» می شناختند.

این مطلب از ویژه نامه رشد جوان انتخاب شده است.

کشتی نوح
سالها بود که حضرت نوح، علیه السلام، از تنه درخت، تخته درست می کرد و با تخته ها، کشتی بزرگی می ساخت تا پیروانش و نیز حیوانات گوناگون را از طوفان عظیمی که خداوند وعده اش را داده بود، حفظ کند.

بالاخره طوفان شروع شد. باران، سیل آسا می بارید و آب اقیانوس می رفت که به قله کوهها برسد. روزها و روزها کشتی در آب بالا و پایین می شد و باران همچنان می بارید. عاقبت، ابرهای سیاه کنار رفتند و باران بند آمد.

خورشید دوباره بر پهنه آسمان درخشید و کشتی نوح به خشکی نشست.

در ژوئیه سال ۱۹۵۱، دانشمندان روسی در یکی از معادن، تخته های عجیبی پیدا کردند. در میان آن همه تخته پوسیده، تخته مستطیل شکلی پیدا کردند که نه کهنه بود و نه پوسیده. اندازه آن ۲۵×۳۵ سانتیمتر بود و حروف عجیبی بر آن نقش داشت. این مساله بقدری با اهمیت بود که کمیته ای برای کشف راز آن خطوط تشکیل شد. اعضای این کمیته که متشکل از دانشمندان و استادان زبان شناس بود، پس از هشت ماه توانستند اسرار این تخته چوب را کشف کنند. روزنامه های جهان، نتایج این اکتشاف را چنین نوشتند: «این تخته چوب، متعلق به کشتی نوح است.»

دانشمندان همچنین توانستند متن روی تخته را ترجمه کنند. روی تخته تصویر یک پنجه و دعایی به زبان سامانی – که زبان دوره حضرت نوح، علیه السلام، است – دیده می شد. این دعا چنین می گوید:

ای خدای من! ای مددکار من! به لطف و مرحمت خود و به طفیل ذاتهای مقدس: محمد، ایلیا، شبر، شبیر و فاطمه دست مرا بگیر. این پنج وجود مقدس از همه باعظمت ترند و احترامشان واجب است; چرا که تمام دنیا برای آنان برپا شده است. پروردگارا! به واسطه نامشان، مرا مدد فرما. تو می توانی همه را به راه راست هدایت نمایی.

در نبرد جالوت
جالوت بت پرست در وسط میدان ایستاده بود و مبارز می طلبید; اما کسی جرات نداشت پا پیش گذارد. حضرت داود، علیه السلام، نزد طالوت، پادشاه خداپرست رفت و اجازه نبرد خواست. طالوت گفت: «اما تو که جوانی بیش نیستی! جالوت حریفی نیرومند و صاحب قدرت است.»

حضرت داود، علیه السلام، گفت: اما نیروی من نیروی ایمان است.

و به این ترتیب، پا به میدان گذاشت و تنها با یک فلاخن، جالوت را هلاک کرد.

حضرت داود، علیه السلام، اگر چه بسیار جوان بود، همچون شیری نیرومند بر جالوت پیروز شد; اما خود او در کتاب مقدسش به نام زبور، درباره شیرمرد دیگری سخن می گوید که همانا علی، علیه السلام، است. او می گوید: «اطاعت آن بزرگواری که ایلی نام دارد، واجب است و فرمانبرداری از او همه کارهای دین و دنیا را اصلاح می کند. آن شخصیت والامقام را حدار (حیدر) نیز می گویند. او دستگیر بی کسان و شیر شیران باشد. قدرتش بسیار و تولدش در کعابا (کعبه) خواهد بود. بر همه واجب است که دامن آن بزرگوار را بگیرند و همانند غلام حلقه به گوش اطاعت کنند.

لوح سلیمان
وقتی حضرت سلیمان، علیه السلام، به پیامبری رسید، خداوند بادها، جن ها، و نیز تمام حیوانات را در اختیار او گذاشت. پریان با رشته های ابریشم، طلا و جواهرات گوناگون، تختی باشکوه برایش ساختند. حضرت سلیمان، علیه السلام، زبان تمام موجودات را می دانست و زمانی که می خواست ملکه سبا را شگفت زده کند، به جن ها فرمان داد که در یک چشم به هم زدن، تختش را از شهر سبا به پایتخت خود آورند. در زمان او، مردم در آرامش زندگی می کردند و این پیامبر قدرتمند، تمام اختیاراتی را که خداوند به او واگذار کرده بود، در راه تامین و هدایت مردم به کار برد. او بقدری عظیم و در نزد خدا محبوب بود که کسی انتظار نداشت او برای جلب رضایت خداوند، به افراد دیگری توسل جوید; اما…

هنگام جنگ جهانی اول، وقتی که سربازان انگلیسی وارد بیت المقدس شدند، در دهکده کوچکی به نام اونتره سنگر گرفتند. یکی از سربازان در هنگام حفر گودال، لوحی نقره ای پیدا کرد که با جواهرات گرانبها تزیین شده و حروفی عجیب با طلا بر آن نقش بسته بود. فرمانده سربازان متوجه شد که این لوح بسیار قدیمی است و به همین جهت خیلی خوب از آن نگهداری کرد. در پایان جنگ، لوح را به دست باستان شناسان انگلیسی سپرد. بلافاصله در سال ۱۹۱۸، کمیته ای از باستان شناسان و زبان شناسان آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و چند کشور اروپایی دیگر تشکیل شد. اعضای این کمیته پس از یک سال زحمت، توانستند خطوط لوح را به زبان انگلیسی برگردانند و متوجه شدند که سخنی از حضرت سلیمان، علیه السلام، است. ترجمه متن لوح چنین است:

«ای احمد! به فریادم رس. یا ایلی! مرا مدد فرمای. ای باهتول! نظر مرحمت فرمای. ای حاسن! کرم فرمای. یا حاسین! خوشی بخش. این سلیمان، اینک به این پنج بزرگوار استغاثه می کند و علی قدرت الله است.»

موزه سلطنتی قصد داشت لوح را برای نمایش در موزه بگذارد; اما روحانیون عالیرتبه انلگیسی، در نامه ای محرمانه درخواست کردند که لوح به آنها تحویل داده شود تا در رازخانه کلیسای انگلستان بماند; در جایی که تنها معدودی به آنجا راه دارند.

با این همه، دانشمندان نتایج اکتشاف خود را در کتابی نوشتند و دو نفر از آنان به نامهای ولیم و تامس به اسلام گرویدند و نام خود را به کرم حسین و فضل حسین تغییر دادند.

رؤیای یک پیامبر
مهاتمابده در نزد هندوها که گروهی از هندیان هستند، پیامبری قدیمی و عظیم الشان است. در شرح حال او که قبل از میلاد مسیح، علیه السلام، می زیست، آمده است:

شبی مهاتمابده خواب عجیب و صادقی دید و برای منتری چنین نقل کرد: «… روح بسیار بزرگی مرا مبارک باد گفت و بشارتم داد. او گفت که نام من آلیا است و ملاقات با من نزد دیوار شکافته شده در جای بسیار پاک و مقدس (کعبه) به صورت یک بچه خواهد بود; اما هنوز به آن زمان، بسیار مانده است.»

در اکثر کتابهای بده، این دعا از او آمده است:

«ای مطلوب طالبان و عزیز عزیزان! ای آلیا! ای پیروز شونده بر همه! بیا و جلوه خود را نشان ده و مرا یاری فرما. ای شیر خدا! روبهان دنیا می خواهند مرا بخورند. تو را سوگند می دهم به آن کسی که دست و بازویش هستی، و به آن کسی که نیرو و قدرتش در تو است، مشکل مرا بگشای.»

وقتی مهاتمابده در بستر مرگ آرمیده بود، عزیزترین شاگردش به نام آنند در کنارش نشسته بود و گریه می کرد. مهاتمابده که آرامش در چهره اش موج می زد، رو به او کرد و گفت: «… تنها من برای هدایت بشر به دنیا نیامده ام و خاتم سلسله نبوت هم نیستم. زمانی خواهد آمد که شخص دیگری به نبوت مبعوث می شود. او نور خدا باشد و از حکمت خدا برخوردار است… او کسی که که پیامبری به او ختم خواهد شد و بر سرش یک تاج پنج پهلو باشد که مانند خورشید و ماه بدرخشد و نام الماس بزرگ آن آلیا باشد… ستمگران دردانه های (فرزندان) او را بسی آزار رسانند و برای ریشه کن ساختن آنان، از کاری فروگذاری نکنند و دست به هر عمل ضدانسانی می زنند; ولی خدا نام او، کار او، مقصد او و نسل او را تا آخر دنیا باقی خواهد گذاشت.

پی نوشتها:

برای نوشتن این مطلب، از کتاب «علی و پیامبران »، نوشته برجسته حکیم سیالکوتی استفاده شده است. استاد گرامی جناب آقای سیدمحمد مختاری آن را همراه با اضافاتی جامع به فارسی برگردانده است. تمام مضامین و موضوعات این کتاب، با اسناد و مدارک مستند و معتبر و قید تاریخ، عنوان کتاب و اسامی دانشمندان و موارد لازم دیگر همراه است.

معنی ایلیا در لغت نامه دهخدا
ایلیا. (ص ) صدیق اکبر. (از آنندراج ) (غیاث اللغات ). || (اِخ ) نام یکی از فتحهای عمر خطاب ، و معنی آن صدیق اکبر است. (برهان ).
ایلیا. (اِخ ) نام شهریست که ایلیای پیغمبر منسوب به آن شهرست. (برهان ).
ایلیا. (اِخ ) نام بیت المقدس است. (برهان ) (آنندراج ) (غیاث ). اورشلیم و آن از شهرهای فلسطین است. (مفاتیح ). الیا. الیاء. ایلیاء :
به دژهوخت گنگ آمد از راه شام
که خوانیش بیت المقدس بنام
بدان گه که ضحاک بد پادشا
همی خواند آن خانه را ایلیا.و از آن پس ایلیا را دارالملک ساخت و دژهوخت سرای و ایوان او بوده است و ایلیا بیت المقدس است چنانکه فردوسی گوید:
بتازی ورا خانه ٔ پاک دان
برآورده ایوان ضحاک خوان.
بعضی از پارسیان او را اورشلیم خوانند و خانه ٔ پاک که بیت المقدس خوانند. (مجمل التواریخ و القصص ص ۴۱). هر چه از بیت المقدس آبادبود خراب بکرد و نام ایلیا بر آن نهاد. (مجمل التواریخ و القصص ص ۱۳۳).
ایلیا. (اِخ ) نام یکی از پیغمبران بنی اسرائیل است.
ایلیا. (اِخ ) لغت سریانی باشد. نام امیرالمؤمنین علیه السلام است. (برهان ) (از آنندراج ) (از غیاث اللغات ). نام امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علیه السلام است در تورات. (صحاح الفرس ) :
در این معنی که گفتم بیگناهم
به پیغمبر بحق ایلیا هم.
(یادداشت بخط مؤلف بدون ذکر نام شاعر). و آن حضرت را نام تنها نه علی است در توراه ایلیا و در سماوات مرتضی (ع ) است پس روا باشد که آن اختیار برای طلب آن شرف کرده باشند. (کتاب النقض ص ۵۸۲).
ایلیا. (اِخ ) به عبری به معنی خدا خدای. (حاشیه ٔ برهان قاطع چ معین ). رجوع به الیاس و دائرهالمعارف فارسی شود.
ایلیا. (اِخ ) بعضی گویند نام اصلی خضرعلیه السلام است. (برهان ) (غیاث ) (آنندراج ). ایلیابن ملکان نام حضرت خضر علیه السلام است. (صحاح الفرس ).
| ایلیاء | ایلیائی | ایلیات | ایلیاتی | ایلیاد |
در دانشنامه آزاد ویکی پدیا نوشته شده است :

ایلیا: برخی شیعیان آن را پیش‌بینی و اشاره‌ای به امام اوّل خود و نام عبری برای علی بن ابی‌طالب می‌دانند.
واژه‌ای سریانی است و نام علی بن ابیطالب است.
نام علی بن ابیطالب است در تورات. (صحاح الفرس).
آن حضرت را نام تنها نه علی است. در تورات، ایلیا و در سماوات مرتضی است پس روا باشد که آن اختیار برای طلب آن شرف کرده باشند.
خضر: برخی نام اصلی خضر پیامبر را ایلیا بن ملکان می‌دانند.
اورشلیم: در مجمل التواریخ و القصص آمده‌است. هر چه از بیت المقدس آباد بود خراب بکرد و نام ایلیا بر آن نهاد.
نام شهری که ایلیای پیامبر منسوب به آن شهر است.
ایلیا: خدا با من است

 

دل نوشته نویسنده(حسین) :

دوستان این مطلب رو گذاشتم تا بدونید که ایلیا اسم غریبه ایی برای ما مسلمانان نیست …

من که خودم واقعا عاشق این اسم (ایلیا ) هستم ، و با این اسم خاطره ها دارم ….

ان شاءالله که در انتخاب نام فرزندتان دقت کنید و نام فرزند تان را به نام های اهل بیت منتسب کنید …

ایلیا اسم بسیار زیبایی است که در کمال زیبایی و قشنگی نام مبارک امام متقیان حضرت علی بن ابی طالب نیر هست… وسلام

 

منابع :

برای مشاهد متن در منابع روی نام منبع کلیک کنید

ویکی پدیای فارسی

وبلاگ منتظر

تبیان

دیکشنری آبادیس

سایت حوزه

 

۴ دیدگاه

  1. سلام حسین جان … عالیه ..دمت گرم ممنونم

  2. شیعه امام علی

    احسنت به شما … من خودم میخوام اسم بچه مو بذارم ایلیا به عشق آقا امیر المومنین (ع) و کوری چشم دشمنانشون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *